Budućnost stomatologije predstavljaju uređaji koji će zauvek iz upotrebe izbaciti pombe i neprijatnosti koje njihovo postavljanje i nestalna priroda podrazumevaju.
Tek što nas je obradovalo uvođenje lasera koji su smanjili upotrebu neprijatnog „burgijanja“ u stomatološkoj praksi, naučni tim londonskog Kings koledža je objavio nova istraživanja iz ovog polja. Bušilicu će uskoro zameniti struja niskog intenziteta. Za novinare Washington posta naučnici su otkrili principe metode koja može znatno unaprediti stomatološku praksu.
Na zub gde je započeo proces karijesa postavlja se mali uređaj koji emituje struju niskog intenziteta, što podstiče prirodnu remineralizaciju šupljine. Sve zubne plombe koje su danas u upotrebi imaju svoj vek trajanja. Kada jednom plombiramo zube ulazimo u neprekidni krug ispadanja, pucanja, revizija i zamena. Pri svakoj novoj intervenciji skida se deo zdravog tkiva da bi se postavila nova plomba, što na kraju dovodi do nepovratnog trošenja zuba i nemogućnosti da se dalje popravlja.
Proces remineralizacije koji uspešno obavljaju ovi uređaji popunjava zubnu šupljinu prirodnim mineralima i „plombira“ ga prirodno, bez greške i bez potrebe za ponavljanjem intervencije na svakih desetak godina. Jednom remineralizovan zub nastavlja svoj život kao da nikad nije bio načet oboljenjem. Zanimljivo je da ova procedura ne traje dugo, već zahteva vremena koliko i klasično plombiranje zuba.
Škotska kompanija Reminova aktivno radi na komercijalizaciji ove tehnologije. Njeni predstavnici očekuju da će proces prirodne remineralizacije biti dostupan pacijentima u evropskim stomatološkim ordinacijama za oko tri godine.