Jedna od Stanica svežeg vazduha nalazi se u Zhengzhou, gradu sa indeksom zagađenja od 158. Po raslopoživim podacima iz više izvora, prosečan AQI indeks u Beogradu je u rasponu od 41-46, a u najzagađenijim gradovima Srbije, poput Pančeva, oko 74. Ovo nam daje jasniju sliku dramatičnog stepena zagađenja kineskih gradova koje je Svetska zdravstvena organizacija proglasila zonama opasnim po zdravlje.

Odluka o postavljanju ovih punktova je doneta nakon neuspešnih pokušaja kineskih gradova da stepen zagađenja dovedu u podnošljive okvire. U samo 3 od 74 grada je primećen pomak na bolje. Ministarstvo zaštite životne sredine je u svrhu promocije važnosti čistog vazduha prvo pokrenulo akciju Kiseonik bebe deleći građanima boce sa vazduhom sa planine Tianmu iz provincije Zhejiang, a krajem marta ove godine je instaliralo i balone sa čistim vazduhom na više punktova u gradovima.

Iako su i punktovi Stanica svežeg vazduha zamišljeni kao promotivna aktivnost, redovi ljudi koji strpljivo čekaju da dođu na red i udahnu malo čistog vazduha su slika surove realnosti. Ovo su utisci:
„Vazduh je zaista dobar, ali kratko traje. Brzo sam potrošio balon, ali do tad je bilo divno“ - Feng Lin (75 god)
„Osetila sam kako mi se beba pomera čim sam udahnula. Poželela sam da prošetam po planinskom vazduhu sa svojim detetom kad se rodi.“ - Sun
„Borba Kine protiv zagađenja je toliko neuspešna da je ovim dovedena na nivo parodije.“ - Te-Ping Chen

izvor: CRI