Roditelji su u obavezi da vode računa o sadnici tokom celog školovanja deteta, kao i da je zamene novom ukoliko drvo propadne. Škola Šikša Kutir iz gradića Ambikapur je naišla na neočekivani odjek kada je u gradu za godinu dana posađeno preko 700 mladica i za početak upisala 35 učenika po ovom programu.
Gde god nađeš zgodna mesta, tu drvo posadi!
A drvo je blagodarno pa će da nagradi, -
nagradiće izobiljem hlada, ploda svog,
nagradiće bilo tebe bilo brata tvog.
Čika Jova Zmaj
Vlada Indije za obrazovanje trenutno iz svog budžeta izdvaja samo 3,9% što je rezultiralo poražavajućim stanjem u obrazovanju o čemu svedoči i podatak iz godišnjeg izveštaja za 2014. godinu da gotovo 20% učenika uzrasta od 7 i 8 godina, ne prepoznaje cifre. Roditelji u Indiji za školovanje jednog osnovca moraju godišnje da izdvoje 6.800 rupija (oko 100$), što možda ne zvuči mnogo, ali je za većinu indijskih porodica, posebno onih koje imaju više dece i iz ruralnih područja potpuno nezamislivo, pa prilično lako donose odluku da decu uopšte ne upisuju u školu, naročito ako su u pitanju devojčice.
Ovo je samo jedan mali korak i usamljeni primer kojim bi mogle da se povedu i druge škole. Omasovljenjem ovakvog projekta bi se ublažio i drugi veliki problem Indije, a to je velika zagađenost vazduha. U novembru 2016. godine u Delhiju je zbog aerozagađenja, koje je bilo šesnaest puta veće od dozvoljenog, proglašeno vanredno stanje. Tom prilikom je više od 1800 škola zaključalo svoja vrata.