U Kampaniji, pokrajini koja deli centralni od južnog dela Italije, nalazi se naselje Furore poznato i kao „selo koje ne postoji”. Uprkos dugoj istoriji i tradiciji ono do skoro nije bilo zabeleženo ni na jednoj mapi.
Gradovi i sela su oduvek nicali uz obalu, što im je omogućavalo komunikaciju sa svetom i brži razvoj. I danas je misterija kako je niklo selo koje čine kuće razbacane po stenama u tri male grupe, bez centralnog trga, sakriveno od oka pučine i puta koji se pruža duž obale. Do sela se stiže uskim brdskim putevima ili stepenicama uklesanim u obode visokih stena.
Iako je smešteno u regiji poznatoj po arheološkim lokalitetima (Pompeja, Pestum, Amalfi), srednjevekovnim gradovima i uticaju brojnih civlizacija, ne postoje pouzdani izvori o nastanku Furore. Danas ovo selo više nema, niti želi reputaciju nepostojećeg. Svakog septembra u njemu se okupljaju umetnici koji stvaraju murale jarkih boja na zidovima kuća sa ciljem da stvore jedinstveni identitet sela i pomoću slika velikih formata učine selo vidljivim sa obale.
Živopisne fasade nisu jedina atrakcija sela Furore. Ono što posetioce ostavi bez daha je skriveni fjord - Fiordo. Iako ga tako nazivaju, to zapravo nije fjord (potpoljena dolina nekadašnjih lednika), već uski klanac koji deli kopno od mora. Pogled sa glavnog dela sela (Vallone del Furore), koje je 300m iznad mora, pada direktno na Fiordo. Preko klanca prelazi most visok 30m, na kome se svakog leta održava Međunarodni ronilački festival.
Lokalne vlasti su učinile dosta da Furore postane turistička lokacija. Nekadašnja sušara za limetu je renovirana u bar i prodavnicu suvenira, stare kuće su obnovljene, a lokalni muzej čuva sećanje na industrijsko nasleđe i botaničku raznovrsnost regiona. Oko podneva, sunce uspe da se probije kroz uski klanac i obasja malu plažu Furorea na obali Fiorda, široku samo nekoliko metara.
Sopček Đura, 01 May 2015
Očaravajuće!!! Kada vidim ovakve motive, prva misao koja mi se nameće je: koliko napora su uložili ljudi da bi sebi ovo sagradili? Očigledno je da su najveći deo materijala za gradnju morali da dovoze morskim putem... Iskreno, voleo bih tamo da živim!
Odgovori