Osim po obližnjem vulkanu Vezuv i drevnoj Pompeji, Napulj je danas poznat i po metro stanicama koje su za poslednjih deset godina postepeno postajale prave galerije savremene arhitekture i dizajna.

Pod rukovodstvom Ahila Bonto Olive, bivšeg direktora Bijenala u Veneciji, ukupno 14 stanica metroa duž linija 1 i 6 su dekorisane sa preko 200 radova koje potpisuju čuvena svetska imena savremene umetnosti dizajna: Alesandro Mendini, Aniš Kapur, Mikelanđelo Pistoleto, Karim Rašid, Sol Levit i drugi.
Možda najlepša među njima je metro stanica Toledo, otvorena u septembru 2012, koju je dizajnirala španska firma arhitekte Oskara Tusketa Blanka u saradnji sa brojnim umetnicima. Centralna tema su voda i svetlost, a osnovu dizajna predstavlja sitan mozaik kojim su prekrivene velike površine. Otvori u obliku heksagona i ogroman krater omogućavaju prodiranje prirodne svetlosti 50m ispod zemlje, u samo središte stanica metroa koja se nalazi da najvećoj dubini u regionu Napulja.
Lepotom se izdvaja i stanica Metropolitana di Napoli, u neposrednoj blizini univerziteta, kroz koju svakodnevno prolazi nekoliko hiljada pripadnika multikulturalne akademske zajednice Napulja. Dizajn se bazira na simbolima digitalne ere, globalizacije, tehnoloških inovacija i mobilnosti. Dizajner Karim Rašid je želeo da pošalje poruku da Naulj više nije samo zatvoreni istorijski grad sa juga Italije, već intelektualno-informacioni centar koji je dobro povezan sa svetom.
Evropske tendencije iznošenja umetnosti pred publiku u naprometnijim delovima grada imaju za cilj popularizaciju umetnosti. U vremenu kada ljudi imaju sve manje vremena i potrebe za posetama ustanovama kulture, umetnici su našli rešenje da se sa publikom nađu na pola puta i predstave svoj rad. Više o umetnosti metroa, ali i susretu prošlosti i budućnosti možete pročitati u našim člancima Metro u Stokholmu i Moskovski metro - hir ranog socijalizma.