Na oko 80km od Antalije, u blizini porušenog drevnog grada Olimposa u jugozapadnoj Turskoj, leži stenovita planina koja već hijadama godina gori u plamenu. Nekoliko desetina većih i manjih vatri podstaknutih podzemnim gasovima metana stvaraju večni plamen kroz šupljine u stenama na obodima ove planine.
.jpg)
Vatre, na turskom poznate kao Yanartaş, gore poslednjih 2500 godina na najvećim poznatim emisijama abiogenog metana na svetu. U davna vremena, mornari sa pučine su koristili vatrene planine kao navigaciju za svoje plovidbe, a danas one predstavljaju pravu atrakciju za planinare koji na njima kuvaju čajeve. Iako stenovita, planina je pitoma i uspon se lako savlađuje, pa je noćno planinarenje pod svetlom prirodnih vatri jedno od najlepših iskustava koje nudi ovaj region.

Vatrena planina je izrodila mit o Himeri, mitskoj zveri sa telom i glavom lava, kozijom glavom na leđima i i repom koji se završava sa glavom zmije ili zmaja. Po legendi, ova zastrašujuća zver bljuje vatru iz bar jedne od svoje tri glave. Verovanje kaže da je ukazivanje Himere ljudima predstavljalo nagoveštaj strašnog brodoloma ili erupcije vulkana.
Vatre su grupisane u oblasti od oko 5000m2. Iako gore tokom cele godine, najintenzivnije su tokom zimskih meseci, što se objašnjava promenom atmosferskog pritiska i porastom nivoa podzemnih voda koje potiskuju mešavinu zapaljivih gasova, metana i vodonika, na površinu.