Kroz raskošnu kišnu šumu Nacionalnog parka vulkan Tenorio na Kostariki protiče neobična reka nestvarno plave boje. Nastaje od dve obične, bistre reke, a mesto gde se one sreću narod je prozvao Farbar (El Teñidor).
Do skoro ni nauka nije imala objašnjenje. Mnogi su pretpostavljali da voda obiluje bakrom, kalcijum-karbonatom ili sumporom, ili da je vulkan Tenorio koji se nalazi u blizini odgovoran za neobičnu boju. Danas se zna da je za boju reke odgovoran zanimljiv fenomen poznat kao Mie-ovo rasipanje (po nemačkom fizičaru Gustavu Mieu) izazvan prisustvom materija koje pod uticajem Sunčeve svetlosti, i pod uslovom da su čestice u specifičnom rasponu veličine, reflektuju jarku boju umesto uobičajene transparentne refleksije.
Svetlo plava reka (Río Celeste) nastaje spajanjem Kiselog potoka (Quebrada Agria) i Reke dobrog vidika (Río Buena Vista) koja nosi veliku količinu beličastog minerala, aluminosilikata, sastavljenog od aluminijuma, silicijuma i kiseonika. Kako je ovaj mineral poznat da reflektuje tirkizno-plavu boju, istraživače je zanimalo zašto taj efekat dolazi do izražaja tek u novonastaloj Svetlo plavoj reci. Ustanovili su da su čestice aluminosilkata u plavoj reci čak tri puta veće (566nm) i tek tu postižu dovoljnu veličinu da refleksija plave bude u spektru koji je vidljiv ljudskom oku.
Svako novo otkriće je rađalo i nova pitanja. Zašto se čestice aluminosilikata tako drastično uvećavaju prostim spajanjem dva vodena toka? Odgovor su našli u samom nazivu Kiselog potoka koji usled aktivnosti vulkana Tenorio ima izuzetno nisku pH vrednost i povećava aciditet Svetlo plave reke. Zbog povećane kiselosti sredine, čestice aluminosilikata se spajaju i povećavaju, nudeći posetiocima jedinstvenu demonstraciju fenomena Mie-ovog rasipanja van laboratorije.
„Ovo je jedan od nestašluka prirode, gde jedna reka daje mineral, a druga obezbeđuje kiselu sredinu u kojoj njegove čestice rastu”, rekao je vođa istraživačkog tima Univerziteta Kostarike dr Max Chavarría Vargas.
Izvor: La Voz de Guanacaste