
Umetnička forma kojom se naznačavaju emocije, crte lica ili događaj u kojoj autor crtežom tumači ili dopunjuje neki tekst kroz svoje viđenje određene teme, naziva se ilustracija.
Mada se kao veoma stara umetnička forma, ilustracija u vidu verskih prizora, javlja na papirusu još u Starom Egiptu, zlatno doba ove umetnosti je trajalo od 1880. godine pa do završetka Prvog svetskog rata, vremenu u kom su dominantni mediji bile novine, časopisi i ilustrovane knjige. Tehnika bakropisa koja je u 15 veku omogućila finiju i detaljnu izradu ilustracija, zamenile su litografske ilustracije, koje su u doba romantizma, postale veoma popularne u književnim delima.
Prelaz iz 19. u 20. vek je obeležila pojava poslednjeg univerzalnog umetničkog pravca, secesije, koja je snažno uticala na sve umetničke pravce pa tako i na ilustraciju, ozbiljno ugrozivši crtače. Od tada, ovaj oblik umetnosti se sve manje koristi u knjigama za odrasle što je ilustratorima dalo slobodu u razvijanju sopstvenih ideja, kreativnosti i mašte kroz viđenje onoga što nas okružuje, društvenih prilika i odnosa u kojima živimo.
Da bi ilustracija bila dobra važno je ne samo da ona bude dobro nacrtana, već i da nosi jaku poruku. Najbolje su one koje se mogu dvosmisleno tumačiti i koje u sebi iznad svega nose dozu humora ili sarkazma, dakle tužno a smešno u isto vreme.
Predstavljamo vam ilustracije raznih autora koje spadaju u red najnagrađivanijih na svetu.