Na samo 20 kilometara od Singapura nikli su novi soliteri, poznati kao Sky Greens, visoki 109 metara. U njima stanuju rasadi bak choia i kineskog kupusa kao novi projekat urbano održivih zelenih farmi.
Ideja vertikalne poljoprivrede datira iz pedesetih godina prošlog veka, ali je vlasnik Sky Green-a uveo brojne novine po pitanju dizajna. Sporo-rotirajući ramovi oblika merdevina na kojima su smešteni rasadi prolaze kroz vodenu sredinu na svakih 8 sati. Voda koja kruži u sistemu se filtrira i ponovo koristi, kao i sav organski otpad koji se obrađuje i pretvara u humus. Ponosni vlasnik ističe da je produktivnost njegovog koncepta baštovanstva pet puta veća nego na klasičnim farmama. On svakog drugog dana supermarketima u Singapuru isporučuje tonu svežeg povrća.
Po rečima Jacka Nga, koji je osmislio ove salaše u soliterima, velika je prednost što se biljkama može precizno dozirati izloženost suncu u napajanje vodom. Ušteda energije je takođe značajna, jer kompletan pogon jednog panela troši struje koliko i jedna sijalica od 60w. Vodeni točkovi su osmišljeni tako da ih pokreće gravitacija. Singapur proizvodi samo 7% hrane neophodne za potrebe grada, a gradske vlasti planiraju da tu brojku podignu na bar 50% izgradnjom tipskih agro-tehnoloških parkova. Klima podneblja ide na ruku poljoprivrednicima, jer prosečne dnevne temperature od 30°C omogućavaju obilje prirodne toplote i svetlosti što pojeftinjuje proizvodnju. Ovaj sistem bi mogle da usvoje države širom sveta, a naročito one sa manjkom plodnog zemljišta.
„Moramo štedeti, višekratno koristiti i reciklirati naše resurse. Zemlje koje nemaju plodne oranice moraju raditi na visokoj produktivnosti.“ izjavio je Jack Nga.