Ovi klipovi kukuruza koji izgledaju kao da je neko umesto zrna postavio staklene perle delo su Karla Barnsa, poreklom Čiroki Indijanca. Barns, koji se dugi niz godina bavio poljoprivredom u američkoj državi Oklahoma, primetio je da se povremeno u uobičajenom klipu kukuruza pojavi svetlucavo, transparentno zrno zanimljive boje. Počeo je da ih prikuplja i nakon dugogodišnje selekcije stvorio ono što danas sa pravom zovu „kukuruz od staklenih perli”.

Kada je Barns zašao u duboku starost, poverio je svoju dragocenu kolekciju semenja prijatelju Gregu Šolenu sa kojim je delio pasiju uzgoja neobičnog kukuruza. Kada se 2010. Šolen selio iz Oklahome u Arizonu, u strahu da se seme ne ošteti ili izgubi, poverio ga je na čuvanje Semenskom fondu, maloj kompaniji za proizvodnju semena u Arizoni. Vlasnik kompanije, Bil MekDorman, zaintrigiran nazivom „stakleno seme”, odlučio je da u svom vrtu posadi nekoliki semenki.
„Bio sam potpuno izgubljen. Nikada niko nije video ovakav kukuruz” - rekao je MekDorman i odlučio da osnuje neprofitnu organizaciju NativeSeeds sa ciljem da sačuva poljoprivredno nasleđe američkih starosedelaca. Ova kompanija vrši i kontrolisanu distribuciju semena, po ceni od 8$ po pakovanju, ali je do njega teško doći jer se godišnje zalihe veoma brzo rasprodaju. Kukuruz je jestiv u svim oblicima i istog je ukusa kao onaj standardne boje.
Proizvođači su naročito ponosni na činjenicu da ove „staklene perle” nisu proizvod genetske modifikacije ni industrijskog genetskog inženjeringa, već delo entuzijaste i zaljubljenika u poljoprivredu što dokazuje da nijedna nauka ne može da zameni znanje stečeno iskustvom i principe tradicionalne selekcije. To što je idejni tvorac „perlica” izvorni Amerikanac iz plemena Čiroki, potomak naroda koji je živeo u skladu i ljubavi sa prirodom i njenim zakonima, dodaje im još malo šarma posebnosti.
izvor: GlassGemCorn
Brajnović Milica, 09 May 2017
Sviđa mi se, naročito vrijedno što je od starosjedioca Amerike, Indijanaca.
Odgovori