Naučili smo da već godinama uživamo uz izuzetne obrazovne i naučno-istraživačke emisije koje se emituju na kanalu Nacionalne Geografije.
Ipak, izgleda da se u poslednje vreme nešto promenilo u uredničkoj koncepciji ove kuće, te gledaoci posle izvesnih emisija ne mogu da se otmu utisku da se Nacionalna Geografija ne zalaže za očuvanje biljnog i životinjskog sveta kao ranije.
Bivši britanski fudbaler a potom glumac Vini Džons (Vincent Peter Jones), koji je inače poznat po gruboj igri i nasilnom ponašanju kako na terenu tako i u životu, je angažovan da snimi serijal emisija "Russia's Toughest" (Najžilaviji u Rusiji). U jednoj od epizoda Vini se pridružuje nacionalnoj službi koja kreće u poteru za lovokradicama na Kamčatki. Lovokradice love mrke medvede i krijumčare medveđu jetru u Kinu, prodajući je za neverovatne sume, a koja se koristi u proizvodnji homeopatskih lekova. Zbog nepristupačnih i mestimično močvarnih predela, Vini vozi - ni manje ni više nego tenk i tokom emisije sravni sa zemljom devet stabala. U jednom trenutku misleći na tenk, uz osmeh kaže: "Kakva je ovo zver! Ups, ode još jedno drvo."
Druga emisija koja je šokirala gledaoce pripada serijalu "Najneverovatnije fotografije Nacionalne Geografije". Snimateljska ekipa je sa vatrogascima u Kanadi izazvala kontrolisan šumski požar da bi fotograf Mark Thiessen snimio fotografije unutar samog požara. Iako je navedeno da je ovaj eksperiment izveden u cilju istraživanja šumskih požara i ponašanja plamena, gledaoce je zgrozilo ovo bahato ponašanje prema prirodi i poruka koju ova epizoda nosi.
Nama ostaje samo da nagađamo koliko je životinja i insekata stradalo u ovom eksperimentu, zajedno sa drvećem.
Sopček Đura, 20 Apr 2015
Kao zaljubljenik u Prirodu, preselih se iz rodnog Zemuna u jedno malo banatsko selo, bežeći od saobraćajnog kolapsa, buke i stresova! Supruga i ja sami proizvodimo svoje ekološko povrće i trudimo se da živimo u skladu s Majkom Prirodom!? Kao pobornik nauke, moja osećanja su podeljena što se tiče ovog eksperimenta: slažem se da je ovom prilikom nastala nemerljiva šteta genocidom živih bića (životinja, insekata i biljaka) a s druge strane, ukoliko je kontrolisani požar zaista služio u naučne svrhe, postoji opravdanje!? Ukoliko se iz istog izvuku pouke i iskustva, možda će širom planete, u sličnim nevoljama, biti spašeno neuporedivo više živih bića, zahvaljujući upravo ovakvom testu?
Odgovori