Dugo je vladala zabluda da je slepo crevo u ljudskom telu nepotreban organ kojeg je evolucija „zaboravila” da izbaci. Vodeći se tim stavom, u prošlosti su mnogi hirurzi tokom operacija u abdomenu rutinski uklanjali zdravo slepo crevo, da ne bi kasnije „pravilo probleme”.
Relativno skoro, fiziolozi su utvrdili da slepo crevo dobija važnu ulogu u ljudskom imuno-sistemu već u 11. nedelji fetalnog razvoja, kada u njemu počinju da sazrevaju različiti amini, peptidni hormoni, B- limfociti i imunoglobulini. Takođe je ustanovljeno da je slepo crevo uključeno u stvaranje molekula koji raspoređuju limfocite na različita mesta u telu.
Sa razvojem rekonstruktivne hirurgije, slepo crevo dobija nove, važne uloge. Kod pacijenata kojima je usled oboljenja uklonjena mokraćna bešika, tkivo slepog creva se koristi za formiranje kružnog mišića koji kontroliše voljno pražnjenje bešike. Takođe, odlično se pokazalo kao zamena za uretru, cev koja iz bubrega spušta tečnost do bešike. Velike prednosti ovih zamenskih operacija su što se pacijentu ne ugrađuje strano telo, niti tuđi organ koji bi mogao biti odbačen, već se koristi telu poznato zdravo tkivo.
Ova otkrića će svakako doprineti da se slepo crevo ne uklanja olako kao do sad, već da se češće poseže za rešenjima koja će efikasnije sanirati manje upalne procese u njemu i sačuvati ovaj nepravedno zapostavljeni organ.