Ako vam kažemo da postoji jezero, duboko u unutrašnjosti Tanzanije, koje pretvara životinje koje su u dodiru sa njim u kamen, verovatno ćete pomisliti da pričamo bajke. Ali pogrešićete. Nije u pitanju nikakva vudu magija niti neko čarobnjaštvo, sve je to delo Njenog veličanstva Majke Prirode.

pH vrednost jezera Natron u Tanzaniji (koja varira od 9 do 10,5) čini ga toliko alkalnim da sve što dođe u dodiru sa jezerom bude trajno očuvano - kalcifikovano. Ime Natron je izvedeno po sastojcima kojih ima najviše u jezeru - natrijum karbonata, vulkanskog pepela i sode bikarbone. Svaka životinja koja uroni u vodu, umire i bude kalcifikovana.
Ovu neverovatnu pojavu je zabeležio talentovani fotograf Nick Brandt fotografijama okamenjenih životinja u svojoj knjizi "Kroz opustošenu zemlju". Evo kako je ukratko opisao ovaj fenomen:
Sasvim slučajno sam našao razne životinje, uglavnom ptice i slepe miševe, duž obale jezera. Niko zasigurno ne zna kako su uginule, ali izgleda da ih je ekstremno reflektujuća površina jezera zbunila, i kako ptice udaraju u stakla na prozorima, tako i ovde udaraju u površinu jezera i padaju u njega. Voda ima izuzetno visok sadržaj sode i soli, toliko visok da bi za nekoliko sekundi skinulo boju sa mojih kutija za filmove. Zahvaljujući toj količini sode i soli, stvorenja se kalcifikuju i ostaju savršeno očuvana, kao da su se samo osušila. Za fotografisanje sam uzeo ta mrtva stvorenja sa obale jezera i postavio ih u "živu" pozu, dajući im "život i u smrti".