Na vrhuncu Hladnog rata, SSSR je podigao nuklearke po celom severoistoku Kazahstana da bi ispitao mogućnosti korišćenja nuklearne energije u miroljubive svrhe, poput uređenja zemljišta u građevini, izgradnje kanala i rezervoara, eksploatacije nafte i sl.
.jpg)
Projekat uvođenja nukearne energije u industriju bio je sovjetska verzija američkog programa „Operacija raonik“ (Plowshare program) koju su SAD, shvatajući posledice, obustavile nakon 27 testova, 1977. godine. SSSR je eksperimente, kojih je bilo ukupno 156, nastavio sve do 1989. godine.
Jedan od napoznatijih testova datira iz januara 1965 i izveden je na obodu lokacije Semipalatinsk u Kazahstanu. Čuveni „Čaganski test“ sproveden je radi testiranja pogodnosti nuklearnih eksplozija za stvaranje vodenih rezervoara. Tovar TNT-a, težak 140 kilotona, smešten je na dubinu od 178 metara u suvo korito reke Čagan, sa svrhom da se stvori rezervoar u koji će se izlivati voda u vreme visokog vodostaja. Eksplozija je napravila krater dubok 100, a dug 400 metara, a radijacija koja je detektovana u regionu poredila se sa 20% radijacije klasične atomske bombe. Radioaktivne čestice, kao posledica detonacija, detektovane su i nad Japanom.
Eksperimentalni projekat „Čagan” je u svoje vreme bio ponos i dika sovjetske vlade. Kada je završen, u njemu je svečano zaplivao tadašnji ministar zadužen za razvoj nuklearnog programa SSSR, a voda je decenijama korišćena za zalivanje useva i napajanje stoke. Postoji i originalni snimak koji pokazuje nastanak jezera Čagan (poznatog i kao jezero Balapan).
Ovaj atomski rezervoar još uvek postoji, u neizmenjenom obliku. Voda u njemu je i dalje radioaktivna, čak 100 puta više od onoga što se smatra granicom dozvoljenog.
izvor: Chagan, Nuclear Weapons Archive
Napomena:Poznatije jezero istog imena, Čagan Hu, nalazi se u blizini kineskog grada Songijan. Ime je dobilo po mongolskoj reči „čagan” što znači sveto, čisto ili belo. Poznato je po čistoj vodi bogatoj ribom i po Zimskom ribolovačkom festivalu koji se održava od polovine decembra do polovine januara. Drevni mongolski metod pecanja, koji ovaj festival čuva od zaborava, uvrstio ga je na listu Kulturnog nasleđa Kine.