Korišćenjem satelitskih fotografija snimanih u periodu od 18.januara do 25.aprila, NASA je napravila animaciju koja u šest sekundi prikazuje promenu godišnjih doba od zime do leta u periodu od tri meseca.
Čini se da je vreme kada smo imali četiri godišnja doba koja se u trajanju od oko tri meseca u ravnomernom ritmu ponavljaju svake godine, daleko iza nas.
Našim područjem je vladala umerena klima koja podrazumeva da je proleće period u kome počinje otopljavanje (21.03-21.06), da bi potom stiglo leto, vreme u kome preovladava sparna vrućina sa retkim kišama (21.06-23-09), sledi jesen (23.09-21.12) u kojoj se uz kiše i hladnije vreme pripremamo za zimu (21.12-21.03), koja označava hladnu klimu i sneg.
Na ovom učenju je 2008. nastao animirani film Vladice Mitrovića, u kome se dečak i devojčica sreću pored jedne klupe u istom parku kroz sva četiri godišnja doba.
Ova idlila će se verovatno uskoro naći u našim udžbenicima geografije, u poglavlju "Klimatski uslovi koji su nekad vladali našim prostorima", a đaci "Škole animiranog filma" iz Vranja će imati domaći zadatak da istraže oblake koji se svakodnevno nalaze iznad našeg neba.
NASA je nedavno objavila video Time lapse koji je sačinjen na osnovu satelitskih fotografija Zemlje koje su snimane svaki dan u periodu od 18. 01- 25. 04 ove godine sa satelita Suomi NPP. Na njima se vide promene snežnog pokrivača i vegetacije uz dinamično praćenje sloja oblaka koji se konstantno kreću iznad tog područja zemljine polulopte.
Prema njihovoj najavi, uskoro možemo da očekujemo i slične snimke promene polarnog pokrivača, kretanje uragana, koncentraciju štetnih gasova...