Ovi četinari nesvakidašnjeg izgleda dugovečniji su od bilo kog poznatog živog organizma na svetu. Njihov životni vek je duži od 5000 godina.
Bristlekon borovi (Pinus longaeva) rastu u izolovanim šumarcima u sušnim planinskim regionima šest zapadnih država Amerike, a oni najstariji se nalaze u drevnoj Bristlekon borovoj šumi u Belim planinama Kalifornije. Ovo drveće ima sposobnost da opstane u izuzetno surovom i izazovnom okruženju. Na velikim visinama gde rastu vetar duva skoro neprestano i temperature znaju da padnu dobro ispod nule.
Stablo Bristlekon bora je veoma gusto i puno smole, što ga čini otpornim na invazije insekata, gljivica i drugih potencijalnih štetočina. Čak i posle smrti, vekovima stoji na svojim korenima. Umesto da truli, mrtvo stablo ovog četinara erodira pod uticajem vetra, kiše i smrzavanja, što stvara neobične kamenolike forme i oblike. Drevni iskrivljene i uvrnuti Bristlekon borovi privlače veliki broj fotografa, slikara i drugih umetnika.
Na američkim Belim planinama, u blizini mesta Bišop, danas se nalazi Metuzalem, najstarije poznato drvo staro 4843 godine. Njegova tačna lokacija se čuva u tajnosti, da ne bi doživeo sudbinu svog starijeg rođaka, Prometeja, koga je 1964. godine posekao jedan geolog tražeći dokaze o životu tokom ledenog doba.