Aladža džamija (Šarena džamija, džamija Hasana Nezira), sagrađena je u Foči polovinom XVI veka kao prva bosanska džamija izgrađena u klasičnom osmanlijskom stilu. Minirana je i do temelja srušena 1992. godine.
Islamska bogomolja koju je sagradio Hasan Nezir bila je simbol Foče i remek delo arhitekture, unutrašnjeg dekora i zidnog slikarstva. Sve kasnije džamije u Bosni i Hercegovini su građene na ideji Aladže, trudeći se da prenesu njenu besprekornu proporcionalnost, bogatstvo detalja i kulturološku simboliku. Najpoznatiji i najbolje sačuvan deo džamije Hasana Nezira bio je šadrvan, dekorativna javna česma.
Posetivši Aladžu 1664. godine, poznati putopisac Evlija Čelebija je zabeležio:
„Džamija Hasana Nezira je u celom svetu poznata kao Aladža džamija. To je krasna džamija. Nema joj ravne u celom bosanskom ejaletu. Njen je graditelj Ramadan-aga, glavni majstor mimar Sinana, glavnog neimara sultan-Sulejmana. (…) Putovao sam i u mnoge gradove dohodio, ali ovakvo mesto nisam još video.“
Kamen temeljac za ponovnu izgradnju Aladža džamije položen je 30. maja 2014. godine, a očekuje se da će gradnja biti završena u roku od 900 dana. Kamen za njenu izgradnju vadi se iz istog kamenoloma iz kojeg je vađen i pre skoro pet vekova. Proces restauracije je težak i mukotrpan jer su ostaci Aladže zakopani na nekoliko lokacija, uglavnom uništeni i spaljeni, sa namerom da se zauvek uništi svaki trag ovog simbola islamske kulture. Upotrebljivi fragmenti će biti ugrađeni u novu Aladžu, a veliku sreću u nesrećnoj sudbini građevine predstavlja činjenica da je to jedna od najbolje istraženih i dobro dokumentovanih islamskih bogomolja. Detaljni crteži i snimci svakog kutka džamije će biti od velike koristi tokom rekonstrukcije.
Jednu od najdirljivijih uspomena na ponovnu izgradnju fočanske lepotice, zasigurno će predstavljati i a capella sevdalinka koju je otpevao Božo Vrećo.