Dubai 15.12.2012: UN-ova Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) organizirala je 12-dnevnu konferenciju kako bi se doneo novi sporazum o komunikacijama koji je zadnji put bio menjan prije 24 godine.
Svetski sporazum o nadzoru interneta, to jest da sve države dobiju jednaka prava na upravljanje internetom, dio zapadnih zemalja predvođenih Sjedinjenim Državama je odbacio.
Dokument koji je trebao biti potpisan, pomogao bi zemljama da sarađuju u borbi protiv spama i prošire pristup web-u, no SAD insistiraju da ne mogu sve zemlje imati jednaka prava u razvoju interneta.
Mnogi izaslanici na skupu usprotivili su se tome da američka vlada odlučuje koje će tijelo regulirati internetski sistem adresa. SAD uživa takvu povlasticu kao nasljednik Arpaneta- preteče interneta.
Amerikanci tvrde da bi uplitanje drugih moglo poremetiti rad velikih pretraživača i mreža kao što su Google i Facebook. Američko stajalište poduprli su pioniri weba i upozorili da bi promjene mogle "destabilizirati sustav".
Rusija, Kina, Saudijska Arabija, Alžir i Sudan zauzimaju se za to da sve vlade dobiju jednaka prava na upravljanje internetom, jer smatraju da upravljanje domaćim internetskim adresama treba da bude u rukama domaće administracije, no njihovi su zahtjevi ipak u konačnici odbačeni, piše BBC.
"Internet je svijetu pružio nezamislivu gospodarsku i društvenu korist zadnje 24 godine", rekao je u četvrtak navečer Terry Kramer, američki izaslanik na Svjetskoj konferenciji o međunarodnim telekomunikacijama (WCIT) u organizaciji Ujedinjenih naroda.
"Teška srca i s osjećajem propuštene prilike SAD mora priopćiti da ne može potpisati sporazum u ovakvu obliku", rekao je Terry Kramer.
Tako su SAD i u ovoj sferi pokazale kakvu demokratiju preferiraju- onu u kojoj se oni bespogovorno slušaju.