Na Oksfordskom univerzitetu leksikografi pomno prate promene koje nastaju u engleskom jeziku i shodno tome svake godine biraju jednu reč za koju smatraju da na najbolji načan predstalja minuli period, a koja će u govoru živeti toliko dugo da zaslužuje da se nađe u Oksfordskom rečniku engleskog jezika.
Tako je uredništvo 2012. najpoznatijem rečniku na svetu dodalo rečopšte rasulo (omnishambles), koja je te godine najčešće korišćena za propuste u britanskim medijima i vladi, 2013. je u ovaj rečnik ubačena reč selfi(selfie), koja označava novu vrstu fotografija – autoportreta veoma zastupljenih na svim društvenim mrežama, a 2014. reč vape (vejp) koja se upotrebljava istovremeno za elektronsku cigaretu i njenu upotrebu, a koristi se kako bi se korisnici ove cigarete razlikovali od ostalih pušača.
Iako se do sada o emotikonima govorilo samo kao o prikazu facijalne ekspresije znakova interpunkcije u elektronskoj komunikaciji koji ozbiljno prete da ugroze kulturu lepog izražavanja smanjujući vokabular, Oksfordski rečnik je ove godine bogatiji ne za novu reč - emotikon, već je u njega unet konkretan smajlić koji plače od sreće.
Ova odluka je od strane jednog dela javnosti ocenjena kao smejurija, ali sa Oksforda ističu da upravo ovaj emotikon najbolje predstavlja raspoloženje, preokupaciju i etiku u 2015. godini.
Više o tome ko se smatra ocem smajlića i kako ih je ceo svet usvojio, možete da pročitate ovde.