U davna vremena, svakog leta reka Nil bi počela da raste, preliva se preko svojih obala i useca pukotine u okolno zemljište. Kroz njih se zemlja napajala vodom i hranljivim materijama. Za stare Egipćane su letnje poplave značile blagostanje i nagoveštaj rodne godine.
Reka je nepredvidiva. Ako bi premalo narasla, usledili bi suša i glad, a previše vode je izazivalo posebnu katastrofu, odnoseći useve i infrastrukturu izgrađenu u potopljenoj ravnici. Predviđanje uspešnosti žetve bilo je i administrativna potreba, jer se u starom Egiptu u skladu sa tim određivala visina godišnjeg poreza. Iz tog razloga, Egipćani su počeli da mere vodostaj Nila.
U početku, podaci su prikupljani sa malih oznaka na obali, koje su vremenom uznapredovale do stepenica, stubova, bunara, pa sve do prostranih objekata građenih isključivo u te svrhe. Nazvani su nilometri. Kolika je njihova važnost bila u to vreme, svedoči činjenica da je nivo vode pažljivo pratio i beležio isključivo kraljevski sveštenik. Njegova dužnost je bila da najavi dolazak ili odsustvo letnje poplave, a sposobnost da predvidi nivo plavljenja je bila deo mistike drevnog egipatskog sveštenstva.
Najjednostavniji dizajn nilometara je vertikalni stub potopljen u reku, sa označenim intervalima koji ukazuju na dubinu vode. Kasnije, ovi stubovi su smeštani u složene i bogato dekorisane kamene strukture. Jedan od nilometara ovog tipa danas je moguće videti na ostrvu Roda, u centru Kaira. Iako potiče iz 861. godine, to nije prvi nilometar sa Rode, već njegov kasniji naslednik.
Još jedan istorijski važan nilometar leži na ostrvu Elefantina u gradu Asuanu. Sastoji se od niza stepenica koje se spuštaju u vodu, sa intervalskim oznakama na zidovima. Elefantina se nalazi na južnoj granici Egipta, i značaj njegovog nilometra je bio u tome što se prvo se na tom mestu uočavao početak poplava.
Najsloženiji dizajn nilometara je uključivao kanale ili propuste koji su vodili od reke do udaljenih cisterni, lociranih najčešće u hramovima gde im je pristup imao samo sveštenik. Jedan od najboljih primera ovakve gradnje može se videti u Hramu Kom Ombo na severu Asuana.
Drevni egipatski nilometri su nastavile da koriste i kasnije civilizacije, sve do XX veka kada je izgradnjom Asuanske brane obustavljeno godišnje izlivanje Nila.
izvori: Water History, Archeology, Science Channel, Discover Islamic Art
Sopček Đura, 03 Sep 2016
Igrom slučaja, pre par nedelja, gledao sam dokumentarni film Nacionalne geografije upravo na ovu temu! Kao i mnogo puta do sada, gledajući ili čitajući o neimarskim i umetničkim podvizima drevnih civilizacija, nameću se konstatacija i pitanje: i pored obrazovanja, mnogih pročitanih knjiga i, danas interneta, svakodnevno učeći, sve sam bliži zaključku koliko malo ili skoro ništa ne znam, uprkos svim naučno-tehnološkim dostignućima savremenog doba!? Ovakvi građevinski podvizi dostojni su neizmernog divljenja i očiglednog dokaza koliko čovek, kada to želi, može da stvori i doprinese razvoju i dobrobiti lokalne zajednice ili čovečanstva u celini! Na opštu žalost, isuviše je mali broj takvih pojedinaca naspram onih koji, svojim neobrazovanjem ili zlodelima, ne doprinose razvoju svesti a u korist svih na Majci Planeti!
Odgovori