
Od Autorstoperskg vodiča kroz galaksiju preko Star Tracka do najnovijeg Microsoftovog softvera koji momentalno prevodi govorni engleski na kineski, i pri tome čuva jedinstvenu kadencu glasa govornika. Prvu demonstraciju ovog softvera koji će, ako zaživi, biti gotovo idealna zamena učenju stranog jezika održao je Rick Rashid, šef istraživačkog tima Microsofta u Tianjinu u Kini.
„Govorim engleskim jezikom, a vi čujete moje reči na kineskom“- bile su prve reči koje je javno preveo ovaj program.
Softver radi na principu prepoznavanja reči koje osoba izgovara, brzo ih konvertuje u gramatički ispravnu rečenicu na kineskom, a onda ga preko posebnih softvera za sintezu govora modifikuje tako da odgovara glasu govornika.
Ranije ove godine, Microsoft je demonstrirao tehnologiju koja modifikuje kucani tekst u željeni glas, ali je tom softveru bilo potrebno oko sat vremena „vežbe“ da bi u potpunosti usvojio glas osobe. Mađutim, najnovija tehnologija koju je predstavio Rashid predstavlja ozbiljan pomak u razvoju S2S (speech-to-speech) softvera, ne samo zbog brzine modifikacije izgovorenog teksta, nego i zbog preciznosti i gramatičke ispravnosti.
Nova tehnologija bazirana je na radu moždanih ćelija, i dosadašnji rezultati su impresivni. Broj grešaka je u odnosu na dosadašnje slične softvere prepolovljen, tako da novi S2S sistem tek svaku sedmu ili osmu reč prevede neprecizno.
Cilj programerskog tima je da softver usavrši do te mere da on postane nezamenljiv standard na međunarodnim konferencijama i međunarodnim seminarima gde bi svaki govornik izlagao na maternjem, a svaki slušalac slušao na svom maternjem jeziku, ili jeziku domaćina.
„Mi još uvek ne znamo do kog stepena preciznosti je moguć razvoj ove tehnologije"- zaista je previše nova, rekao je Rashid. „Kako treniramo sistem i opterećujemo ga sa više podataka, čini se da funkcionoše sve bolje i bolje.“