Na Farskim ostrvima, između Suduroja i Stora Dimuna, leži ostrvo strmih litica i površine manje od 1 km2. Usamljeno je i nepristupačno, a stalno je nastanjeno samo galebovima i stadima ovaca koja sa okolnih ostrva tu dovoze na ispašu. Na našu listu svetskih zanimljivosti stavlja ga jedna neobična meteorološka pojava.

Malo je dana u godini kada Litla Dimun nije prekriven lentikularnim oblacima, posebnim formacijama oblika sočiva, koje nazivaju „anđeoskim brodovima” ili „oblacima raja”. Nisu svakodnevna pojava, jer se ne formiraju u ravnicama, već samo iznad visokih usamljenih planina. Između ostalog, i zbog toga su u davnoj prošlosti bili izvor mnogih zabluda, zabeleženih čak i u Bibliji, jer se verovalo da su leteći tanjiri doleteli iz nepoznatih svetova.

Lentikularni oblaci (Altocumulus lenticularis) nastaju pod specifičnim uslovima, kada se vlažan vazduh kondenzuje na velikim visinama. Planine se ponašaju kao prirodne barijere koje teraju oblake da se kondenzuju brže nego obično, dok se penju na veće visine gde je temperatura prirodno niža. Posebno je zanimljivo da su lentikularni oblaci statični, ne kreću se već samo menjaju svoj oblik, što je za posmatrače nesvakidašnja senzacija. Pod specifičnim uslovima, oni mogu formirati i „talas oblaka” slažući neobične formacije jednu preko druge.
Čini se da uslovi koji vladaju na ostrvu Litla Dimun, najmanjem od 18 glavnih Farskih ostrva, predstavljaju idealnu kombinaciju visine barijere (planine Sletirnir visoke 414 metara), hladne skandinavske klime i brzine vetra, pa je ono što sporadično viđamo iznad drugih planina ovde svakodnevnica.
Sopček Đura, 16 Oct 2016
Poslednja, četvrta fotografija, posebno privlači moju pažnju: kao tip čoveka koji voli mir, posmatram je i zamišljam sebe kako živim na tom usamljenom mestu... Jedan mali amandman: u geografskoj nauci, uzvišenja do 500 metara nadmorske visine su brda a iznad 500 metara su planine! Zbog toga, uzvišenje Sletirnir nije planina! Primer: Avala je visoka 511 metara i zato je planina...
Odgovori