Čista voda za piće je u nerazvijenijenim delovima sveta postala pitanje opstanka. Mnogi predviđaju da će većina budućih svetskih sukoba biti u cilju osvajanja ovog najvažnijeg prirodnog resursa.

Naučnici univerziteta Carnegie Mellon su u saradnji sa humanitarnom organizacijom Water is Life (Voda je život) započeli zanimljiv projekat. Svesni da samo 20% svetkog stanovništva ima pristup čistoj pijaćoj vodi, jedan od ciljeva je bio da ukažu na važnost ovog problema, a mnogo važniji da pomognu ljudima kojima je zbog nedostatka pijaće vode ugrožen život.
Knjiga koja predstavlja zbirku informacija o očuvanju izvora vode je ujedno i filter koji omogućava prečišćavanja vode u periodu od čak 4 godine. Deluje nestvarno, ali sve postaje jasnije kad vidte kako knjiga „radi“ u svega 3 koraka.
Stranice su sastavljene od moćnih filtera koji zadržavaju prljavštinu i ujedno vrše bakteriološko prečišćavanje vode. Jedna stranica traje mesec dana.
Stranica knjige se postavlja na dno filter posude koja je posebno osmišljena da po dimenzijama i nameni odgovara ovoj svrsi.
Preko flter stranice se potom stavlja rupičasta presa koja ga drži čvrsto i sprečava kontaminaciju vode u donjoj posudi. Preko prese se sipa voda iz zagađenih reka, bara, potoka ili bilo kog izvora vode koji je u tom trenutku dostupan. Rezultati istraživanja su pokazali da bakteriološka ispravnost ove vode iznosi zapanjujućih 99,99%, što je čini savršeno bezbednom za piće.
Tvorci knjige-filtera nastavljaju da rade na usavršavanju svog izuma. Iako su sam vrh biotehnologije, cena proizvodnje ovih knjiga je veoma niska. To predstavlja dodatnu pogodnost za ljude koji žive u siromaštvu i njihove države koje danas nemaju mogućnost da im pomognu na efikasniji način.