Na prvi pogled lepe i nežne grudvice perja, velike senice danas nazivaju i „zombi senicama“ zbog njihove sklonosti ka surovom ubijanju slabijih ptica sa samo jednim ciljem, da im pojedu mozak.

Ptice ne doživljavamo kao zla i opasna stvorenja. Iako naučnici smatraju da vode poreklo od vatrenih dinosaurusa poput tiranosaurusa i velociraptora, sitna građa i privlačno perje nas sprečava da ih u svojim umovima povezujemo sa ovim bićima. Često je jedini strah koji imamo - da ih ne uplašimo i ne oteramo.
Velika senica (Parus major) je, čini se, sačuvala neka od svojstava svojih predaka. Najčešće se nalazi u Aziji i severnom delu Afrike, a hrani se uglavnom insektima i semenjem. Neobično oštar i jak kljun im omogućava da bez muke probiju tvrde ljuske lešnika i žira. Imaju tehniku kljucanja sličnu kao detlić, uporno udaraju na isto mesto dok ne probiju ljusku ili bilo koju opnu na koju su se nameračile. Neretko, njihov naizgled bezazlen kljun postaje moćno oružje kojim dolaze do svog mračnog poroka.
Naučna istraživanja, od kojih ona koja je zabeležio ornitolog Hauard Saunders datiraju još iz 1899. godine se slažu u jednom:
„Velika senica će napasti manje, slabije ptice i razbiti im lobanju svojim moćnim kljunom da bi došla do njihovog mozga. Na isti način ona će sebi servirati i slepog miša.“
Izveštaji sa posmatranja ptica sprovedenog 1958. godine čuvaju svedočenje o stradanju zlatoglavog kraljića:
„Velika senica je primećena kako leti noseći mrtvog zlatoglavog kraljića kome su oči ispijene. Lobanja mu je smrskana.“
U potrazi za plenom, velika senica često napada gnezda gde uništava cele porodice sitnijih ptica zatečenih sa mladuncima, kada su nespremne da pobegnu. Ornitolozi znaju da prepoznaju žrtve velike senice. Kada u gnezdima zebe ili crnoglave muharice pronađu ptice sa slupanom lobanjom, znaju da ih je posetila „zombi ptica“, leteći predator koji nije veći od 15cm.
izvor: Scientific American