Golubari se kunu da nema plemenitije ptice od goluba. Postoje i oni drugi, koji ih nazivaju „letećim pacovima” i nisu oduševljeni kad im prave društvo na trgovima i u parkovima.
Jedan pogled na ove lepotane razbija tu predrasudu. Zbog bogatog okovratnika iz kojeg izranja glava na kojoj dominiraju krupne oči, često ih opisuju kao „ptice u krznu”.
Vrsta Jakobin je jedna od nastarijih vrsta pitomog goluba na svetu i predstavlja savršenu izložbenu pticu sa relativno nepoznatim poreklom. Neki veruju da je prvi put uzgajena u Indiji, dok drugi smatraju da poreklo vodi sa Kipra. U Evropu je stigao oko XVI veka gde je pretrpeo mnogo razvojnih faza dok uzgajivači nisu dobili izgled koji vidimo danas. Prepoznatljiva „rozeta” oko glave je rezultat pažljivog ukrštanja i što je veća smatra se da je ptica vrednija.
Ime je dobio po Jakobincima, monasima iz XII veka, čije su kapuljače podsećale na okovratnike ovih ptica, a zapamćeni su i kao omiljeni ljubimci kraljice Viktorije koja je veliku pažnju posvećivala njihovom uzgoju. Ljubitelji Jakobin goluba iz celog sveta su joj slali svoje najbolje primerke, a za uzvrat dobijali još lepše, uzgajane pod budnim nadzorom kraljice.
Iako deluju krhko, ovo je zapravo vrlo otporna vrsta goluba. Jedu veoma malo i odlični su roditelji svojim mladuncima. Jedina mana koju im mogu naći iskusni poznavaoci ovih ptica je da su najčešće prizemljeni. Kako im je zbog visokog okovranika vidno polje suženo, Jakobin golubovi nisu najveštiji letači.
zara, 19 Nov 2016
Predivni su. Imali smo ih kući. Nisu leteli visoko. To je bilo pre mnogo godina. I danas volim golubove. Dođu mi na balkon i redovno ih hranim žitom i kukurozom.
Odgovori