Zbog toga što se ljuti na njih ako mu smetaju dok drema popodne, Dik Braunu su deca nadenula nadimak Hogar Strašni, koji od kada je personifikovan u mrzovoljnog, ali beskrajno simpatičnog Vikinga istoimenog stripa, do danas uveseljava ljude širom sveta.
Koliko je život jedne porodice sa svim zavrzlamama kroz koje svakodnevno prolazi vanvremenski, jasno oslikava strip Hogar Strašni, u kome je savremena porodica smeštena u ambijent srednjeg veka.
Glavni junak je osmišljen kao mrzovoljni, debeli Viking sa bradom i šlemom na glavi iz koje vire rogovi. Po zanimanju je ratnik, što za njega često predstavlja „veoma iscrpljujući posao“. Mada je na oko strašan, on je zapravo porodičan čovek koji u kući sluša svoju ženu Helgu, a često se na sebi svojstven način, povinuje i dečijim prohtevima. Iako je Hogar kao žderonja, pijanica i katastrofalan muž koji ne poznaje sopstvenu decu, okružen ženskim likovima koji su fizički i moralno jači, on likovno i narativno kroz suptilan humor koji odiše toplinom, čitaocima postaje beskrajno simpatičan. Ta personifikacija realnih ljudskih mana i slabosti prema onima koje volimo, je učinila da ovaj strip jednako dobro traje više od 40 godina.
Kako su u nastajanju istoimenog stripa učestvovali svi članovi Braunove porodice, bilo kao inspiracija za likove ili kao direktni saradnici na scenariju, Hogar Strašni je bio i ostao porodična manufaktura.
Od kada je nastao 4. februara 1973., ovaj strip je objavljen u skoro 2.000 dnevnih listova u preko 50 zemalja, a preveden je na 13 svetskih jezika. Pošto je više od 20 godina tempo bio takav da je zahtevao crtanje 5 kaiševa dnevno i 1 tabelu nedeljno, veoma brzo se u samo crtanje uključio i Braunov sin Kris, koji je nakon smrti oca 1988. nastavio porodični posao.
Preveden kao Hogar Okrutni, ovaj strip je kod nas štampan 18. aprila 1973. u sarajevskom časopisu „Strip art“, ali je kod naših čitaoca izazvao oduševljenje tek kada se 24. avgusta iste godine, našao u „Politikinom zabavniku“ u kojem i danas redovno izlazi.
Svet stripa prepunog zdravog humora je nešto što čitaoce nasmeje, ali se i brzo zaboravi. Da to ne bi bilo tako, povodom četiri decenije smeha koje nam Hogar Strašni pruža, beogradski izdavač „Beli put“ je nakon monografije „Hogar Strašni – Najbolje od mene“ i „Hogar Strašni – Helga ljubavi“, štampao i treći tom istorije ovog slavnog Vikinga, „Hogar strašni - Sva čuda sveta“, u kojima su tematski sabrane najbolje epizode komercijalno najuspešnijeg stripa svih vremena.