Roman “Pedeset nijansi – siva” autorke E.L. Džejms, po izboru britanske javnosti je izabrana za knjigu godine. Iako po jednima ona predstavlja modernu bajku o Pepeljugi, po drugima erotski roman a po trećima čistu pornografiju, ova knjiga nikoga nije ostavila ravnodušnim.

Prva knjiga triologije “Pedeset nijansi” (Fifty shades) je samo sto dana nakon objavljivanja prodata u više od 30 miliona primeraka, što je nadmašilo čak i "Hari Potera", a sada je i zvanično najprodavanija knjiga u svetu ove godine. Kod nas je u izdanju “Lagune” već nedeljama na vrhu top-liste najprodavanijih knjiga.
Ovaj erotski roman, pun romantike i strasti nudi razne ideje o tome kako da izbacite sivilo iz svoje spavaće sobe i ispitate mračnu, neistraženu stranu vaše seksualnosti. Anastazija Stil, slatka naivna devojka upušta se u vezu sa Kristijanom Grejom ne znajući do kojih granica je on u stanju da je odvede. Ana je sa jedne strane zastrašena nesvakidašnjim sklonostima ovog mladog poslovnog muškarca a sa druge strane želja za njim je ne napušta, naprotiv, ona opseda svaku njenu misao.
Nakon pročitane knjige, većina žena je imala sličan komentar: “Kristijane Greje, stvarno je šteta što ne postojiš, toliko si savršen u svemu” a nedavna istraživanja su pokazala da je sve više mladih žena koje su inspirisane sadržajem ove knjige isprobale vezivanje, spanking i slične igrice u krevetu.
Popularnost knjige je dobila takve razmere da su se neki vlasnici hotela u Britaniji dosetili da prave paket aranžmane sa asocijaciom na neke delove knjige. Vlasnik jednog hotela je otišao korak dalje, pa je do sada obavezan primerak biblije koji se nalazio u fijoci noćnih stočića soba, zamenio sa ovom knjigom.
Osim što je intrigantna, ova erotska triologija vam može pomoći da prestanete da se dosađujete u krevetu, tvrde seksolozi, kao i da vas podstakne da probudite sva čula, budete nevaljali i vodite ljubav svuda a ne samo u krevetu.
Iako je bestseler, “Pedeset nijansi – siva” je roman koji je uglavnom loše prihvaćen od strane književnih kritičara. Po njima su daleko zanimljiviji od same knjige izrazi lica čitatelja koji je čitaju na javnim mestima, kao i raznolikost publike. Međutim, šta god kritičari mislili, fakat je da ovaj roman jednako čitaju muškarci i žene, mladi i stari, bogati i siromašni.
I ova knjiga je doživela sudbinu svega što u početku oduševi publiku, neko vreme bude apsolutni hit, a potom završi kao žrtva neumerenih loših kritika, uz potenciranje teze da je reč o mediokritetskom sadržaju koji ne zavređuje pažnju ozbiljnih konzumenata. Sličnu sudbinu doživljavaju i muzička izdanja, „Someone that I used to know“ od Gotyea, na primer. Ova vrsta kritike je uglavnom maliciozna, i najvećim delom je odraz skorojevićkog pokušaja bežanja od sopstvene prosečnosti.
Autorka E. L. Džejm, supruga i majka dvoje dece, dugo godina je radila kao televizijski producent. Sada joj se ostvarila želja iz detinjstva o tome da piše priče u koje će se čitaoci zaljubiti.
Knjiga koja je zavela svet “Pedeset nijansi – siva” je njen prvi roman, nakon kojeg je objavila i nastavke ove triologije “Pedeset nijansi – mračnije” i “Pedeset nijansi – Oslobođeni”.
Foto: vivendiemporium.com, buzzfeed.com, onmilwaukee.com