Đumbir je najzastupljeniji kao začinska biljka u oblastima Azije, ali su njegova lekovita svojstva, aroma i miris razlog više da se nađe i na našim trpezama. Odličan antioksidans, izuzetno efikasan u borbi protiv infekcija, pored ostalih poseduje antiseptičko i antipiretičko dejstvo, blagi je sedativ, a smatra se i dobrim afrodizijakom.
Koren đumbira, istovremeno ukusan i zdrav, efikasno sprečava jutarnje mučnine, grčeve, kancer creva, a može se upotrebljavati na različite načine. Takođe ima veliku sposobnost detoksikacije organizma od skoro svih vrsta otrova koji se unose putem hrane, alkohola, hemikalija i lekova.
Kao podsticaj da se ova biljka nađe i na vašoj trpezi, navešćemo samo neka njegova blagotvorna svojstva:
- Đumbir kao topli napitak u vidu čaja, umiruje želudac i smiruje upalne procese. Narendanu kašiku korena đumbira ubacite u litar vode i, kada proključa, poklopite i ostavite ga da se ohladi. Procedite i dodajte u prohlađeno med i limun.
- Ukoliko imate zapaljenje grla, narendajte svež đumbir u supu. Ukus će biti nešto jači, ali će izuzetno prijati grlu.
- Narendan ili samleven, osušen ili svež, često se kombinuje sa medom, belim lukom i drugim biljkama. U kombinaciji sa medom đumbir postiže zapažene rezultate kao prirodni lek za prevenciju karcinoma.
- Snižava nivo holesterola i pomaže u mršavljenju. Najnovija istraživanja su pokazala da redovno korišćenje đumbira u ishrani znatno snižava nivo lošeg holesterola u krvi što sprečava mogućnost dobijanja srčanog ili moždanog udara. Ova biljka neobičnog izgleda snažno deluje na probavni sistem i u velikoj meri ubrzava metabolizam podstičući sagorevanje kalorije 20% brže nego uobičajeno.
- Đumbir čini kosu življom i utiče na njen rast. Malo đumbira pomešajte sa četvrtinom šolje čaja od kamilice i dodajte orahovo ili ulje od čička. Smesu umasirajte u kosu i držite deset minuta, a zatim isperite.
- Njegovo afrodizijačko svojstvo poznato je još od antičkih vremena kada su ga koristili isključivo kao ljubavni začin. Muškarci su pili čaj od cvetova đumbira i ova navika je preneta iz Egipta u antički Rim.
Đumbir nije samo lek i ne morate ga konzumirati u obliku čaja ili soka. Uvedite ga u svoju svakodnevnu kuhinju, i oduševiće vas bogat miris i aroma koja naviše podseća mešavinu rena i limuna. Zbog izuzetno prijatne ljuto-sveže arome jednako dobro se uklapa u slane i slatke recepte. Dodajte malo narendanog đumbira u maslac, sir ili pavlaku, dobićete izvrstan namaz. Korisite ga svežeg u salatama, ili kao dodatak pečenju. Izvrsnu aromu daje i domaćem keksu, štrudlama i čorbama. Uz toplu preporuku da ovaj sjajan lek i začin postane saveznik u vašem kulinarskom umeću nudimo vam tri proverena recepta:
Domaće praline sa đumbirom
Potrebno: 250ml slatke pavlake, 300gr čokolade za kuvanje, 125 gr margarina (pola pakovanja), 1 koren đumbira (manji).
Glazura: 200 gr čokolade (crne iili bele), 3 kašike ulja.
Priprema: Kalupe za praline (ili male silikonske modle) premazati otopljenom čokoladom i ostaviti da se stegne i ohladi, najbolje u frižideru. Oljušteni đumbir iseći na 2-3 krupna komada i prokuvati u slatkoj pavlaci. Kada se prohladi, pustiti ponovo da provri. U vruće dodati čokoladu i margarin. Možete dodati i malu količinu drugih ukusa, poput vanile, kašičice nes kafe i sl. Izvadite đumbir i punite kalupe preko glazure. Ukoliko nemate kalupe za praline, jednostavno izlijte masu u kalup, isecite na kockice kad se ohladi i stegne i svaku umočite u glazuru od bele ili crne čokolade.
Piletina sa đumbirom
Potrebno: 1 kg pilećih bataka, 50 gr đumbira, 2-3 čena belog luka, kašika začina, crni biber, kašičica šećera, malo svežeg peršuna, aleva paprika po želji, ulje i voda.
Priprema: Pileće batake možete prethodno marinirati u nekoj od gotovih marinada, ali ne morate. Stavite 2-3 kašike ulja u tiganj i na njemu propržite na tihoj vatri kratko beli luk i krpno rendani đumbir. Dodajte batake i pecite nekoliko minuta, a potom dodajte 2-3dcl vruće vode ili supe. Stavite kašiku začina koji obično koristite, dodajte kašičicu šećera. Dinstajte batake u ovom sosu oko 30 minuta na tihoj vatri poklopljene i povremeno ih okrenite. Na kraju dodajte biber, a pred serviranje pospite seckanim svežim peršunovim lišćem.
Kolač od đumbira
Potrebno: 120 gr maslaca, 1 šoljica vode, ½ kašičice sode bikarbone, 2 kašike sitno rendanog đumbira, 3 jajeta, 3 šolje (od jogurta) brašna, 1 šolja žutog šećera, 1 vanil šećer, 2 kašičice cimeta, ½ kašičice soli, ½ kašičice karanfilića ili muskatnog oraščića, kašika kakaoa, 1 prašak za pecivo.
Priprema: Prokuvajte vodu do ključanja i dodajte sodu bikarbonu. Skinite sa vatre i posle 5 minuta dodajte maslac i šećer. Mešajte dok se maslac ne otopi, pa dodajte đumbir. Nakon 10-15 minuta kada se prohladi, dodajte jaja i dobro umutite, a zatim sjedinite sa unapred izmešanim brašnom sa začinima i praškom za pecivo. Pecite 30-35 minuta u podmazanom plehu na temperaturi od 180°C, ili dok sami ne procenite da je pečeno. Pospite prah šećerom i služite ohlađeno sa umućenom slatkom pavlakom, šlagom ili sladoledom od vanile.