U slavu njihove hrabrosti i požrtvovanosti, likovi šest Škotlanđanki koje su tokom Prvog svetskog rata volontirale u Srbiji našli su se na seriji poštanskih markica i koverata. Njih je u saradnji sa Ambasadom Velike Britanije izdalo preduzeće Pošte Srbije i na taj način zaokružilo dvogodišnjicu proslave završetka Prvog svetskog rata.
Serija markica Britanske heroine Prvog svetskog rata u Srbiji štampana je u tiražu od 10000 primeraka, a njihovo idejno rešenje potpisuje Marina Kalezić.
- Kapetan Flora Sanders je jedina među njima koja nije Škotlanđanka, već Britanka škotskog porekla. U Srbiju je stigla 1914. godine kao bolničarka, ali je ubrzo postala aktivna učesnica u borbi i jedina Britanka koja je nosila oružje u Prvom svetskom ratu, i to kao pripadnica srpske vojske. Odlikovana je najvišim vojnim priznanjima i ostala je da živi u Srbiji. Bila je učesnica je i Drugog svetskog rata.
- Evelina Haverfild, škotska humanitarna radnica posvećena pravima žena, bila je upravnica Škotske ženske bolnice u Srbiji. Osnovala je prvo ratno sirotište.
- Dr Elsi Inglis je jedna od prvih žena koje su diplomirale na Univerzitetu u Edinburgu. U Srbiji je vodila brojne kampanje za prava žena i jedan je od osnivača Škotske ženske bolnice u Srbiji.
- Dr Elizabet Ros je završila medicinu na Univerzitetu u Glazgovu. Došla je u Srbiju kao volonterka 1914. godine. Preminula je 1915. godine, tokom epidemije tifusa.
- Dr Ketrin Mekfejl se tokom Prvog svetskog rata uključila u humanitarni rad u Srbiji. Ostala je zapamćena kao osnivač prvog odeljenja pedijatrije u Beogradu, 1921. godine.
- Dr Izabel Emzli Gelovej Haton se priključila Škotskoj ženskoj bolnici 1915. godine, nakon što je odbijena u Kancelariji za ratne operacije u Londonu. Volontirala je u Francuskoj, Grčkoj i Srbiji do 1920. godine.
Poštanske marke sa likovima ovih hrabrih i požrtvovanih žena su deo šire kampanje britanske ambasade koja će podsetiti na doprinos 600 Britanki u ratnim stradanjima u Srbiji. Pored sećanja na njihovu ulogu u ratu, Velika Britanija želi da podigne svest o univerzalnoj patnji, solidarnosti i jednakosti polova, kao delu procesa izgradnje prisne prijateljske veze sa Srbijom.
Izvor: BBC