Oskar 2013

25 Feb 2013
Autor D.L.
419 pregleda

Rano jutros po našem vremenu, Holivud je još jednom podelio sa svetom svoj sjaj i glamur. Na 85. dodeli Oskara, nagrade Američke filmske akademije koja se dodeljuje u 24 kategorije, viđene su skoro sve ličnosti koje danas nešto znače u svetu celuloidne trake.

Oskar 2013

Skoro 6000 preofesionalaca iz filmske industrije je glasalo za najbolji film, režisera, glumca, glumicu i za još 20 kategorija, i njihovi glasovi su danas postali poznati celom svetu. Interesantno je da je ove godine prvi put bilo moguće glasati i preko interneta, a ne samo slanjem pošte Američkoj akademiji. Iako je bilo nagađanja oko moguće prevare ili lažiranja glasanja, iz čuvene revizorske kuće ''PricewaterhouseCoopers'' su kategorički tvrdili da je to nemoguiće, i da u 79 godina dugoj saradnji nikada nije bilo povrede privatnosti, pa je nije bilo ni sada.

Ceremonija u Dolbi Teatru (Doulby Theatre) u Los Anđelesu je počela nekoliko sati pre glavnog događaja, jer su novinari i obožavaoci pokušavali da na vreme zauzmu što bolje pozicije za doček filmskih zvezda. Scenografija crvenog tepiha je bila uobičajena: limuzina, skupocena haljina, još skuplji nakit i fruzira koja se slaže sa celokupnim izgledom, širok osmeh i lagani hod koji daje dosta vremena da novinari što više puta škljocnu aparatom. Poznata šminkerka Stela Kae je izjavila da je sve to i ''domaći zadatak'' za buduće nominacije ''Ako si bio na listi najbolje obučenih, sa najboljom frizurom i šminkom to definitivno znači mnogo više posla za glumicu naredne godine''. Muškim posetiocima strogi dress code nije davao mnogo mogućnosti za eksperimente.

Glavni događaj je počeo u 2.30 po našem vremenu, sa glumcem Setom Mekfarlanom kao domaćinom večeri, i sa sjajnom muzičkom podlogom za koju su bile zadužene muzičke dive: Adel, Širli Bejsi, Nora Džons i Barbra Strejsend, koja prvi put posle 36 godina učestvuje na dodeli Oskara. Zlatne statue pobednicima u svojim kategorijama delili su između ostalih i Meril Strip, Majkl Daglas, Dženifer Aniston, Šarliz Teron i Džon Travolta. Kako to obično biva, prvo su podeljene ''sporedne'' nagrade, kako bi se održala tenzija do kraja večeri, mada je pogrešno reći da ima više i manje važnih pozlaćenih statua. Dobitinici među glavnim i sporednim glumcima, nominovanim filmovima i režiserima su sledeći:

Prvi je bio poznat najbolji sporedni glumac. U ovoj kategoriji je bilo nominovano pet glumaca, među kojima su bili i Robert de Niro i Tomi Li Džons. Titulu najboljeg sporednog glumca je dobio Kristof Valc (Christoph Waltz), za ulogu u Tarantinovom filmu Đangova osveta (Django Unchained). Kristof Volc nam je poznat po ulogama u filmovima Inglorius Bastard i Water for Elephants.

Oskara za najbolju sporednu glumicu je dobila En Hatavej (Anne Hathaway) za ulogu Fantine u filmu Toma Hupera po poznatoj noveli Viktora Igoa, Les Miserables. Mlada glumica je za dlaku pobedila stariju koleginicu Helen Hant, veličanstvenom glumom i prelepim izvođenjem muzičkih deonica. En Hatavej poznajemo iz filmova The Devils Weared Prada, Rachel Getting Maried i Dark Knight Rises

Za tutulu najboljeg režisera nominovano je pet režisera, dva debitanta i tri proverana filmska umetnika. Pored Stivena Spilberga i Dejvida Rasela, glavnih konkurenata, Oskara je osvojio Ang Li, koga znamo još po filmovima Hulk, Brokeback Mountain i Chrouching Tiger, Hiden Dragon. Ang Li je i režiser filma nominovanog za najbolji film godine, Life of Pi, koji je sa ovim, pokupio čak 4 oskara.

Najveće iznenađenje je bio Oskar za najbolju žensku glavnu ulogu. Kao najbolja glumica, iako je glavna konkurentkinja bila Emanuel Riva, izglasana je Dženifer Lorens (Jannifer Lawrence) za ulogu u filmu Dejvida O. Rasela, Silver Linings Playbook. Mladu glumicu smo imali prilike da gledamo u filmovima The Hunger Games, Winter's Bone i X-Man:First Class

Laskavo zvanje najboljeg glumca je, pored nominovanih Denzela Vošingtona i Hju Džekmena, osvojio Danijel Dej Luis (Daniel Day Lewis) za ulogu Abrahama Linkolna u istoimenom Spilbergovom filmu. Luis iza sebe ima bogatu glumačku karijeru, već je dobitnik dva oskara pre ovog filma, a najpouznatiji filmovi su mu There Will Be Blood, Gangs of New York, The Last oh the Mohicans.

U kategoriji najbolji film godine, Oskara je dobio Argo, film Bena Afleka, kome je ovo drugi oskar u glumačkoj karijeri. Radnja filma govori o velikoj zajedničkoj akciji CIA-e i Kanadske tajne policije 1980. godine, sa ciljem da se spasi šest američkih diplomata iz revolucionarnog Irana. Izuzetna istorijska drama je zasluženo uzela Oskara kao najbolji film godine.

Dobitnici Oskara u ostalim kategorijama su: Kostim - Ana Karennina; Najbolji kratkometražni crtani film - Paperman; Najbolji dugometražni crtani film - Brave; Kamera - Life of Pi; Vizuelni efekti -Life of Pi; Šminka - Les Miserables; Kratki igrani film - Curfew; Kratkometražni dokumentarni film - Inocente; Dokumentarni film - Searching for Sugarman; Muzika - Les Miserables (za pesmu Suddenly); Oskareza montažu zvuka dobila su dva filma Zero Dark ThirtyiSkyfall; Montaža - Argo; Scenografija- Lincoiln; Najbolja originalna muzika - Life of Pi; Najbolja originalna pesma - Skyfall; Najbolji originalni scenario - Django Unchainedi najbolji prerađeni scenario - Argo;

Najbolji film van engleskog govornog područja je film Amour, režisera Mihaela Hanekea, koji je takođe nominovan u kategoriji za najboljeg režisera, sa Emanuel Riv u glavnoj ženskoj ulozi. Radnja filma je romantična drama o starom paru Žoržu i Ani, penzionisanim muzičkim nastavnicima koji žive sami, dok njihova kćerka živi u inostranstvu sa svojom porodicom. Jedog dana supruga ima težak napad i njihova ljubav se stavlja na ozbiljnu probu.

Creative Commons License Zabranjeno je kopiranje članka na druge sajtove bez validnog linkovanja ka originalnom tekstu u skladu sa licencom ΜΕΔΙΑΣ by Vojin Petrović is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License i prema odredbama Zakona Republike Srbije o autorskim i srodnim pravima ("Sl. glasnik RS", br. 104/2009, 99/2011 i 119/2012). U slučaju neovlašćenog kopiranja bićemo prinuđeni da preduzmemo korake u skladu sa čl. 35 i čl. 36 Zakona o autorskim i srodnim pravima i zatražimo naplatu zakonom propisane nadoknade.

Ostavite Vaš komentar

Ako niste već objavljivali komentare na našem magazinu, komentar će biti objavljen posle moderacije. Vaša email adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna.

0 komentara

Podelite sa prijateljima

Translate article

Pročitajte slične članke

Prijavite se

Prijavite se na listu za primanje informacija o novim člancima i ostalim dešavanjima na našem Magazinu. Unesite Vašu E-mail adresu:

Medias na Fejsbuku

Medias na Twitteru