Rano jutros po našem vremenu, Holivud je još jednom podelio sa svetom svoj sjaj i glamur. Na 85. dodeli Oskara, nagrade Američke filmske akademije koja se dodeljuje u 24 kategorije, viđene su skoro sve ličnosti koje danas nešto znače u svetu celuloidne trake.
Skoro 6000 preofesionalaca iz filmske industrije je glasalo za najbolji film, režisera, glumca, glumicu i za još 20 kategorija, i njihovi glasovi su danas postali poznati celom svetu. Interesantno je da je ove godine prvi put bilo moguće glasati i preko interneta, a ne samo slanjem pošte Američkoj akademiji. Iako je bilo nagađanja oko moguće prevare ili lažiranja glasanja, iz čuvene revizorske kuće ''PricewaterhouseCoopers'' su kategorički tvrdili da je to nemoguiće, i da u 79 godina dugoj saradnji nikada nije bilo povrede privatnosti, pa je nije bilo ni sada.
Ceremonija u Dolbi Teatru (Doulby Theatre) u Los Anđelesu je počela nekoliko sati pre glavnog događaja, jer su novinari i obožavaoci pokušavali da na vreme zauzmu što bolje pozicije za doček filmskih zvezda. Scenografija crvenog tepiha je bila uobičajena: limuzina, skupocena haljina, još skuplji nakit i fruzira koja se slaže sa celokupnim izgledom, širok osmeh i lagani hod koji daje dosta vremena da novinari što više puta škljocnu aparatom. Poznata šminkerka Stela Kae je izjavila da je sve to i ''domaći zadatak'' za buduće nominacije ''Ako si bio na listi najbolje obučenih, sa najboljom frizurom i šminkom to definitivno znači mnogo više posla za glumicu naredne godine''. Muškim posetiocima strogi dress code nije davao mnogo mogućnosti za eksperimente.
Glavni događaj je počeo u 2.30 po našem vremenu, sa glumcem Setom Mekfarlanom kao domaćinom večeri, i sa sjajnom muzičkom podlogom za koju su bile zadužene muzičke dive: Adel, Širli Bejsi, Nora Džons i Barbra Strejsend, koja prvi put posle 36 godina učestvuje na dodeli Oskara. Zlatne statue pobednicima u svojim kategorijama delili su između ostalih i Meril Strip, Majkl Daglas, Dženifer Aniston, Šarliz Teron i Džon Travolta. Kako to obično biva, prvo su podeljene ''sporedne'' nagrade, kako bi se održala tenzija do kraja večeri, mada je pogrešno reći da ima više i manje važnih pozlaćenih statua. Dobitinici među glavnim i sporednim glumcima, nominovanim filmovima i režiserima su sledeći:
Prvi je bio poznat najbolji sporedni glumac. U ovoj kategoriji je bilo nominovano pet glumaca, među kojima su bili i Robert de Niro i Tomi Li Džons. Titulu najboljeg sporednog glumca je dobio Kristof Valc (Christoph Waltz), za ulogu u Tarantinovom filmu Đangova osveta (Django Unchained). Kristof Volc nam je poznat po ulogama u filmovima Inglorius Bastard i Water for Elephants.
Oskara za najbolju sporednu glumicu je dobila En Hatavej (Anne Hathaway) za ulogu Fantine u filmu Toma Hupera po poznatoj noveli Viktora Igoa, Les Miserables. Mlada glumica je za dlaku pobedila stariju koleginicu Helen Hant, veličanstvenom glumom i prelepim izvođenjem muzičkih deonica. En Hatavej poznajemo iz filmova The Devils Weared Prada, Rachel Getting Maried i Dark Knight Rises
Za tutulu najboljeg režisera nominovano je pet režisera, dva debitanta i tri proverana filmska umetnika. Pored Stivena Spilberga i Dejvida Rasela, glavnih konkurenata, Oskara je osvojio Ang Li, koga znamo još po filmovima Hulk, Brokeback Mountain i Chrouching Tiger, Hiden Dragon. Ang Li je i režiser filma nominovanog za najbolji film godine, Life of Pi, koji je sa ovim, pokupio čak 4 oskara.
Najveće iznenađenje je bio Oskar za najbolju žensku glavnu ulogu. Kao najbolja glumica, iako je glavna konkurentkinja bila Emanuel Riva, izglasana je Dženifer Lorens (Jannifer Lawrence) za ulogu u filmu Dejvida O. Rasela, Silver Linings Playbook. Mladu glumicu smo imali prilike da gledamo u filmovima The Hunger Games, Winter's Bone i X-Man:First Class
Laskavo zvanje najboljeg glumca je, pored nominovanih Denzela Vošingtona i Hju Džekmena, osvojio Danijel Dej Luis (Daniel Day Lewis) za ulogu Abrahama Linkolna u istoimenom Spilbergovom filmu. Luis iza sebe ima bogatu glumačku karijeru, već je dobitnik dva oskara pre ovog filma, a najpouznatiji filmovi su mu There Will Be Blood, Gangs of New York, The Last oh the Mohicans.
U kategoriji najbolji film godine, Oskara je dobio Argo, film Bena Afleka, kome je ovo drugi oskar u glumačkoj karijeri. Radnja filma govori o velikoj zajedničkoj akciji CIA-e i Kanadske tajne policije 1980. godine, sa ciljem da se spasi šest američkih diplomata iz revolucionarnog Irana. Izuzetna istorijska drama je zasluženo uzela Oskara kao najbolji film godine.
Dobitnici Oskara u ostalim kategorijama su: Kostim - Ana Karennina; Najbolji kratkometražni crtani film - Paperman; Najbolji dugometražni crtani film - Brave; Kamera - Life of Pi; Vizuelni efekti -Life of Pi; Šminka - Les Miserables; Kratki igrani film - Curfew; Kratkometražni dokumentarni film - Inocente; Dokumentarni film - Searching for Sugarman; Muzika - Les Miserables (za pesmu Suddenly); Oskareza montažu zvuka dobila su dva filma Zero Dark ThirtyiSkyfall; Montaža - Argo; Scenografija- Lincoiln; Najbolja originalna muzika - Life of Pi; Najbolja originalna pesma - Skyfall; Najbolji originalni scenario - Django Unchainedi najbolji prerađeni scenario - Argo;
Najbolji film van engleskog govornog područja je film Amour, režisera Mihaela Hanekea, koji je takođe nominovan u kategoriji za najboljeg režisera, sa Emanuel Riv u glavnoj ženskoj ulozi. Radnja filma je romantična drama o starom paru Žoržu i Ani, penzionisanim muzičkim nastavnicima koji žive sami, dok njihova kćerka živi u inostranstvu sa svojom porodicom. Jedog dana supruga ima težak napad i njihova ljubav se stavlja na ozbiljnu probu.