Kraljica cveća sa likom majmuna

27 Feb 2016
2883 pregleda

Nije bilo potrebno previše mašte da narod orhideju koja prirodno raste isključivo u planinskim šumama Ekvadora, Kolumbije i Perua nazove majmunska orhideja. Središte njenog cveta zapanjujuće podseća na lice malog majmuna, a priroda je po ko zna koji put pokazala da joj ne treba publika. Svoje šale često izvodi daleko od ljudskog oka, a ovu orhideju krije u teško dostupnim planinskim šumama Južne Amerike.

Kraljica cveća sa likom majmuna

Botaničari su, izgleda, po svaku cenu želeli da u imenovanju cveta izbegnu očiglednu sličnost sa nimalo elegantnim životinjskim rođakom, pa je njeno naučno ime Dracula gigas zbog, kako se smatralo, dve izdužene latice koje podsećaju na očnjake vampira. Iako bi ime dato po čuvenom grofu iz Transilvanije više pristajalo aristokratskom cvetu, taj podatak koji se često može naći u njegovim opisima ipak nije tačan. Dracula u imenu orhideje zapravo znači „zmaj” i to ime nosi nekoliko vrsta orhideje, uključujući Dracula simia i Dracula genus.

Kako je danas poznato preko 20000 vrsta zabune u nazivima su opravdane, a prava „majmunolika orhideja” je samo Platanthera integrilabia, čiji cvet predstavlja malu repliku celog tela i lica majmuna.

Ime Dracula gigas joj je dao botaničar Luer, 1978. godine, i do sada je identifikovano preko 120 podvrsta ove orhideje, najviše u Ekvadoru. Na planinama pokrivenim maglom, na nadmorskoj visini od 1000 - 2000 metara, rastu tokom cele godine bez posebne sezone cvetanja.

Veoma je teško kultivisati je van prirodnog staništa. Retki primerci koji uspevaju u baštama i domovima zahtevaju posebnu negu, hladno i pretežno senovito mesto da bi dostigli stadijum cvetanja.

Još jedna zanimljivost krasi Dracula gigas orhideju. Njen cvet ima jak, prijatan miris koji podseća na miris pomorandžine kore.

Oni koji su je videli u prirodi tvrde da fotografije ne mogu da dočaraju njenu lepotu i posebnost. Kada se malo udaljite od polja na kojima rastu, imate utisak da vas posmatra ogroman čopor malenih majmuna.

U svojoj knjizi Kradljivac orhideja (The Orchid Thief, 1988) Suzan Orlean demistifikuje kameleonsku prirodu orhideje i, podsećajući na cvet rajske ptice (Strelitzia reginae) i papagajskog cveta (Impatiens psittacina), ističe da mimikrija u biljnom carstvu nije retkost:

„Jedna vrsta orhideje liči na psa, nemačkog ovčara sa izbačenim jezikom. Druga je identična glavici crnog luka. Treća liči na hobotnicu, još jedna na ljudski nos. Neke su opisane kao cipele koje bi nosio kralj, druge kao Miki Maus i lice majmuna. Neke od njih u punoj snazi izgledaju kao da su mrtve”.

Creative Commons License Zabranjeno je kopiranje članka na druge sajtove bez validnog linkovanja ka originalnom tekstu u skladu sa licencom ΜΕΔΙΑΣ by Vojin Petrović is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License i prema odredbama Zakona Republike Srbije o autorskim i srodnim pravima ("Sl. glasnik RS", br. 104/2009, 99/2011 i 119/2012). U slučaju neovlašćenog kopiranja bićemo prinuđeni da preduzmemo korake u skladu sa čl. 35 i čl. 36 Zakona o autorskim i srodnim pravima i zatražimo naplatu zakonom propisane nadoknade.

Ostavite Vaš komentar

Ako niste već objavljivali komentare na našem magazinu, komentar će biti objavljen posle moderacije. Vaša email adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna.

2 komentara

 
Ivana, 15 May 2020

Poštovani imam nekoliko semenki ove orhideje, pa me interesuje kako se proizvode iz semena Hvala

Odgovori

Podelite sa prijateljima

Translate article

Pročitajte slične članke

Prijavite se

Prijavite se na listu za primanje informacija o novim člancima i ostalim dešavanjima na našem Magazinu. Unesite Vašu E-mail adresu:

Medias na Fejsbuku

Medias na Twitteru